Kontakt   Skróty   Linki  
 
 
Home
Pochodzenie rasy
Opis rasy
Standard skye
Hodowle
Rodowody
Artykuły o skye
Pielegnacja skye
Wybor szczeniaka
Foto album
Wystawy
Lista dyskusyjna
 
 
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 
Najlepiej oglądać w 
rozdzielczości 1024x768
 
 
 
Wygląd wzorcowego skye
 • Cechą charakterystyczną skye jest jego długie ciało.Powinno ono być dwa razy dłuższe niż wynosi wysokość psa w kłębie.Współczesne skye mają 130 cm długości.Ważą 12-15 kg.Ich wzrost wynosi 25-26 cm.
 • Głowa powinna być długa i mocna.Przesadna długość i smukłość są wadą.Proporcje mózgoczaszki do kufy, jak 1:1.Wierzch czoła i kufy tworzą równoległe do siebie linie.Stop lekko zaznaczony.
  doskonała głowa za długa,wąska kufa zbyt krótka kufa
  doskonała głowa za długa zbyt krótka kufa
 
 • Nos zawsze czarny.
 • Oczy ciemnobrązowe,średniej wielkosci,blisko siebie osadzone.Jasne,kuliste oczy są bardzo brzydkie u skye.
 • Uszy mogą być stojące lub opadające.Opadające ściśle przylegają do czaszki.Taki typ uszu jest dziś rzadkością.Gdy w miocie urodzą się szczenięta o stojących i opadających uszach wszystko jest w porządku,gorzej gdy są to uszy pośredniego typu:półstojące,odstawione na boki,miękkie i duże,niesymetrycznie trzymane.Najbardziej podobają się nieduże,stojące uszy.Ich brzeg zewnętrzny jest wyprostowany,a wewnętrzny zagina się lekko,jakby nachyla na całej dlugości w kierunku czaszki..Jeśli patrzy się na nie z przodu,ich czubki powinny być skierowane pionowo do góry,gorzej gdy wyraźnie rozchodzą się na boki.
  wzorcowe stojące uszy   wzorcowe opadajace uszy   opadające wadliwe   noszone na boki wadliwe   niesymetrycznie noszone,wadliwe
  wzorcowe stojące uszy   wzorcowe opadające uszy   opadające,
odstające na bok,
wadliwe
  noszone na boki,rozstawione uszy,wadliwe   niesymetrycznie noszone,wadliwe
 
 • Uzębienie powinno być mocne o zgryzie nożycowym.
 • Długa,łabedzia szyja.Długość szyji ma się równać długości głowy.Obecnie skye mają szyje dłuższe.Zdobi ją lekki,niby łabędzi łuk wygięcia na wierzchołku.Głowa powinna być wysoko noszona,wiele jednak skye nie lubi w ruchu jej unosić.
  długa,elegancka szyja   krótka,przysadzista szyja
  długa,elegancka szyja   krótka,przysadzista szyja
 
 • Wysoki,szeroki kłąb.
 • Długi idealnie prosty grzbiet.Prosta linia grzbietu ma zasadnicze znaczenie i tego bezwzględnie wymaga się u samców.Suce,minimalną miękkość grzbietu,który jest zwykle dłuższy,wybacza się.Przy tych długich grzbietach skye sporadycznie cierpią na choroby kręgosłupa.
 • Preferowane są zwarte,większe psy.Mają one zwykle pewniejszą linię grzbietu niż te drobniejsze i długie.Pamiętać jednak trzeba,że wysokonożny pies o skróconej budowie to żaden skye.
  prosty,prawidłowej długości grzbiet   prosty,ale za krótki grzbiet
  prosty,prawidłowej długości grzbiet   prosty,ale za krótki grzbiet
  zapadnięta linia grzbietu,nagminna wada   wadliwe,wypukłe lędźwie
  zapadnięta linia grzbietu,nagminna wada   wadliwe,wypukłe ledźwie (typ przebudowany)
 
 • Kończyny są o solidnym kośćcu,mocne,dobrze kątowane.Łapy dużę i zwarte,skierowane do przodu.Odstające łokcie i iksowata postawa u mało której rasy nie są uznawane za wadę.
 • Ruch ma być energiczny i płynny a akcja kończyn równoległa.Długi wykrok,pozostawiane za psem kończyny tylne,którymi biegnąc dynamicznie się odpycha,nie trafiają się w praktyce często.Drepcząca akcja jest pospolitą wadą krótkonożnych ras.Wiele skye ma słupkowate nogi,a ich zad jest uniesiony.
 • Włos jest dwojakiego rodzaju.Podszerstek jest miękki,krótki i wełnisty,włos okrywowy długi,gdy pies dojdzie do dojrzałości sięga 15 cm.Ma on być szorstki i płasko przylegać.Falistość i lokowatość są wadą.Na głowie jest krótszy,delikatniejszy,a zwieszając się frędzelkami z obrośniętych nim uszu miesza się z kosmykami z boków czaszki.Na ogonie tworzy miękki pioropusz.Ościstowłose skye są dziś rzadkością,częściej są one obrośnięte za miękką,wełnistą,a nawet jedwabistą sierścią.Jakość włosa się popsuła (bogato obrośnięty skye wydaje się atrakcyjniejszy-takie skye mają też bardzo obfite frędzle zdobiące uszy).
 • Umaszczenie w wielu wariantach:od jasnej szarości po czarne,jasnokremowe (kolor szampana),płowe,liekkie pręgi,melanże.wszystko to jest dozwolone,jeśli uszy i czubek kufy są czarne.Mała biała plamka na piersi jest dopuszczalna.
 • Ogon.Przy określeniu właściwej pozycji ogona najlepiej zastosować analogię do wskazówek zegara.Mała wskazówka zatrzymana jest na pozycji 9.00.Duża określa położenie ogona.Gdy pies biegnie mamy 9.10,a jeszcze lepiej,gdy wskazówka jest na godz. 9.20.W postawie - godz. 9.25.Koniuszek ogona powinien znajdować się ok. 2,5 cm nad ziemią.Gdy w ruchu wskazówka jest na 9.05,to jest to ogon brzydko noszony,a na pozycji 9.00 - okropny>Można mówic o pechu,gdy w decydującym momencie oceny nasz skye uniesie tak ogon.Równie brzydki jest także podkulony albo haczykowato zakończony ogon,jego długość wynosi ok. 21-25 cm.Psy ze skrzywionym,załamanym ogonem nie powinny być używane w hodowli.
 • Charakter.Motto klubu rasy w Szkocji brzmi: Kto śmie mnie zaczepiać? Skye to zdecydowany indywidualista,który ma swoją osobowość.Zwykle ograniczają swoje uczucia do wąskiego grona najbliższych,dla nich są przymilne i oddane.
Opracowano na podstawie książki Elżbiety Chwalibóg "Teriery ze Szkocji"