Kontakt   Skróty   Linki  
 
 
Home
Pochodzenie rasy
Opis rasy
Standard skye
Hodowle
Rodowody
Artykuły o skye
Pielegnacja skye
Wybor szczeniaka
Foto album
Wystawy
Lista dyskusyjna
 
 
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 
Najlepiej oglądać w 
rozdzielczości 1024x768
 
 
 

   Pielęgnacja skye wbrew pozorom nie jest taka kłopotliwa jak może się niektórym wydawać. Nie trzeba go bowiem tak jak inne teriery strzyc czy trymowac. Niewątpliwą zaletą tej rasy jest to, że minimalnie linieje. Najważniejsze, gdy zależy nam na kondycji włosa, jest odpowiednie żywienie, a już najstarsi hodowcy ostrzegają przed spustoszeniem, jakie może uczynić zwykla pchla. Ślady po wydrapaniach zarastają wiele miesięcy. Jak pisze jeden z nich, parę dni zapchlenia to i 9 miesięcy straty. Psy powinniśmy szczotkować drucianą szczotką co 10-14 dni. Miękkowlose okazy o podszerstku, który latwiej się filcuje, trzeba szczotkować co tydzień.
    Przed wystawą psy należy wykąpać. Nie szczotkujmy suchego wlosa. Gdy rozczesujemy sierść kosmyk po kosmyku, skrapiajmy ją odżywką lub mieszanką oleju . Dziś są w handlu różnorodne specyfiki, wygodne w użyciu różne oleje w sprayu. Kiedyś podawano sobie przepis na olej Wolverley: 2 części oleju z oliwek, 1 cześć parafinowego. Dobre to bylo dla psów przebywających w kennelu, ale nie dla kanapowców. Stalowym grzebieniem o rzadkich zębach rozczesujmy psa uważnie, systematycznie i delikatnie. Brutalnego wyszarpywania skye, pies o kapryśnym usposobieniu, nie znosi. Gdy napotkamy koltun, rozplątujmy go delikatnie palcami i czeszmy dalej. Zanim przystąpimy do kąpieli, pies musi być gruntownie rozczesany. Po kąpieli suszy się suszarką wlos, jednocześnie ukladając go szczotką. Do tego zabiegu potrzebny jest specjalny stól przykryty antypoślizgową gumową wykladziną. Do zrobienia przedzialka biegnącego przez środek czola, a następnie przez grzbiet użyć można drutu do robót ręcznych. Dobrze jest, gdy na ścianie za stolem jest lustro, wtedy widzimy psa takim, jakim zobaczy go sędzia. Wlos na brodzie trzeba każdego dnia po jedzeniu wytrzeć i przeczesać grzebieniem. Po spacerze sprawdzić, czy nasz ulubieniec, niby wielka szczotka , nie nazbiera różnych śmieci i galązek. Należy go od nich uwolnić, zanim sam zacznie to robić.
   Skye nie strzyże się.Podcinamy tylko wlos rosnący między opuszkami palców i wyrównujemy ten, który nieladnie wystaje poza lapy.Paznokcie nigdy nie mogą być widoczne, skracamy je w miarę potrzeby. Nadmiar starań przy pielęgnacji sierści naszego skye nie poplaca. U codziennie czesanego psa wlosa będzie coraz mniej.

beaphar jean-pierre-hery