Kontakt   Skróty   Linki  
 
 
Home
Pochodzenie rasy
Opis rasy
Standard skye
Hodowle
Rodowody
Artykuły o skye
Pielegnacja skye
Wybor szczeniaka
Foto album
Wystawy
Lista dyskusyjna
 
 
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 
Najlepiej oglądać w 
rozdzielczości 1024x768
 
 
 
    W połowie XVIw. pojawiły się na wyspie Skye u brzegów północnej Szkocji (archipelag Hebrydy) małe, srebrzyste psy.Nie wszystko w ich rodowodzie jest do końca wyjaśnione. Legenda podaje, że matką rasy była długowłosa suczka, która uratowała się z zatopionego w 1588 roku u brzegów wyspy Skye okrętu z Armady Hiszpańskiej i skrzyżowana z występującymi na wyspie psami dała początek nowej rasie. Według drugiej wersji przodkami skye terierów były używane na wyspie do polowania już w połowie XVIw. teriery miejscowego pochodzenia. Pewne jest natomiast, że uszlachetnienie rasa ta zawdzięcza staraniom hodowców z klanu MacDonaldów.
   Do końca XVIII stulecia skye teriery były hodowane do celów myśliwskich, nie miały bowiem w owych czasach tak długiego i obfitego owłosienia jak obecnie, były więc przydatne nawet do polowania w norach.
   Ta nowa rasa stała się modna w Anglii na początku ubiegłego wieku. Od czasu, gdy w 1840 roku królowa Wiktoria I założyła własną hodowlę tych krótkonogich, o efektownej szacie i miłym, usposobieniu piesków, ich popularność jeszcze wzrosła.Stały się one modne i poszukiwane na dworach europejskich. Królowa przez ponad 30 lat hodowała je z zamiłowaniem.Dużą sławę zdobyła zwłaszcza jej championka ROMA. Były to wtedy psy o kosmatym, nieuporządkowanym owłosieniu,podobne do cairn teriera, z którym łączy je pokrewieństwo, podobnie jak z terierem szkockim, Yorkshire i West Highland White.