Kontakt   Skróty   Linki  
 
 
Home
Pochodzenie rasy
Opis rasy
Standard skye
Hodowle
Rodowody
Artykuły o skye
Pielegnacja skye
Wybor szczeniaka
Foto album
Wystawy
Lista dyskusyjna
 
 
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 
Najlepiej oglądać w 
rozdzielczości 1024x768
 
 
Dwumiesięcznik Kynologiczny ASKO
 
 

RING SKYE TERRIERÓW
- dwie "Klubówki" i Poznań
Kaja Hawryńska

 

  Dla większości wystawców i hodowców jesień to czas podsumowań osiągnięć całego sezonu. W tym czasie odbywają się liczne wystawy klubowe, a także najbardziej prestiżowa z polskich wystaw - wystawa poznańska, podczas, której psy walczą o tytuł Zwycięzcy Polski.

   XVII Klubowa Wystawa Terierów i Czarnego Teriera Rosyjskiego odbyła się 22 września 2002 roku w Warszawie na terenie Toru Łyżwiarskiego "Stegny". Na wystawę zgłoszono 11 skye terierów, co jest dobrym na polskie warunki wynikiem. Mimo niezbyt sprzyjającej aury, kałuż na torze łyżwiarskim i ciemnych chmur grożących przez cały czas trwania wystawy ulewą, wszystkie zgłoszone psy stawiły się w ringu. Arbitrem była pani Joannna Szczepańska-Korpetta.

  W klasie młodzieży pojawili się dwaj miotowi bracia: FAX I FIDO Orli Las. Oba psy dobrze zbudowane, proporcjonalne, o obfitej szacie. Czarny FAX (wł.Jadwiga Januszek) nieco większy i bardziej efektowny od brata, niezwykle podobny do swojego ojca Ch. Finnsky ZZTOP'a. Grafitowy FIDO (wł. Małgorzata Jakutowicz-Kozłowska) drobniejszy i może bardziej elegancki. Niestety oba psy zupełnie nie potrafiły zaprezentować się na ringu. Ostatecznie oba otrzymały oceny doskonałe, I lokata przypadła nieco bardziej zdyscyplinowanemu FIDO, Mnie z tej dwójki bardziej przypadł do gustu FAX, myślę, że może się on w przyszłości zaprezentować na ringu z lepszej strony, jeśli tylko jego właścicielce uda się poskromić jego nieokiełzany charakter.

  W klasie pośredniej tylko jeden pies - ciemno-szary syn dwójki Międzynarodowych Championów BUNGO BAGGINS Sirion (wł.Ryszard Przybyt). Pies ten podobny jest do swojej matki Finnnsky ALEXANDRA, z którą wystąpił w konkurencji par hodowlanych i zakwalifikował się do ścisłego finału. BUNGO ma doskonałe proporcje, prosty grzbiet i wydajny ruch, czyli wszystkie atuty dobrego skye teriera. Nie jest jeszcze w pełni dojrzały, ale zapowiada się znakomicie. Sędzina przyznała mu ocenę doskonałą i CWC. Do klasy otwartej zgłoszono dwa psy. Na ringu spotkali się dwaj Młodzieżowi Zwycięzcy Klubu. Starszy, beżowy BERNARD Agemibor (wł.Monika Hubert) zdobył ten tytuł w roku 2000,a następnie wygrał BIS Junior Wystawy Klubowej, Młodszy, kremowy Mł.Ch.Pl. FRUTTI z Kożuszek (wł.Kaja Hawryńska) to Młodzieżowy Zw. Klubu z 2001 roku. Oba psy odnosiły już sukcesy na wystawach, więc konkurencja Zapowiadała się ciekawie. BERNARD nieco drobniejszy od FRUTTI-ego, miał też nieco krótszą i mniej obfitą szatę. Pani sędzina obejrzała oba psy na stole i w ruchu i werdykt zapadł - I lokata i CWC dla FRUTTI-ego. Zdobywając swoje piąte CWC FRUTTI ukończył Championat Polski.

  W klasie championów również dwa psy: szary pięcioletni Int.Ch.FRODO BAGGINS z Nory Susła (wł.Ryszard Przybyt), ojciec BUNGA oraz niemal ośmioletni beżowy Ch. Pl. PEDRO z Hubertówki (wł. Grażyna Drewnowska). PEDRO, choć już niemłody, zaprezentował się bardzo dobrze. Jest to pies o dobrych proporcjach, ładnej szyi i grzbiecie, dobry w ruchu. Jego jedynym słabym punktem jest niezbyt długa sierść, szczególnie na uszach. PEDRO musiał ustąpić pola obficie obrośniętemu FRODO, który tego dnia był w doskonałej formie i prezentował się znakomicie, tak w statyce jak i w ruchu. Oba psy otrzymały oceny doskonałe, CWC dla FRODA.

  Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment i trzej zdobywcy CWC stanęli do porównania. Wszystkie trzy psy w podobnym typie, o nienagannie prostych grzbietach i obfitej szacie. Tytuł Zwycięzcy Klubu przypadł FRUTTI-emu, który był najbardziej z tej trójki efektowny i poprawny w ruchu, chociaż tego dnia był zmęczony i mniej niż zazwyczaj dynamiczny.

  Po wyborze najlepszego psa na ring wkroczyły suki. W klasie młodzieży suk również miotowe rodzeństwo z przydomkiem Orli Las. Siostry różniące się od siebie znacznie bardziej niż bracia. Beżowa FIDES (wł. Beata Świder) to nieduża suczka, dynamiczna w ruchu, elegancka, o prostym grzbiecie, ale jeszcze mało obfitej szacie. Pokonała nieco większą i obficiej owłosioną FIORI (wł. Liliana Wroczyńska-Stępińska). FIORI to efektowna suka, dobrze prezentująca się w statyce, niestety tego dnia źle zaprezentowała się w ruchu i jako jedyny skye otrzymała ocenę bardzo dobrą. Jej niepowodzenie może dziwić, nie był to bowiem jej wystawowy debiut, wcześniej suczka ta była wystawiana w klasie szczeniąt. Zwycięska FIDES otrzymała tytuł Młodzieżowego Zwyciężczyni Klubu, spośród czwórki rodzeństwa jej występ był najbardziej udany.

  Do klas pośredniej i otwartej nie zgłoszono żadnej suki, więc na ring wkroczyły championki. Była to najliczniejsza i najmocniej obsadzona z klas. Wśród trzech suk dwie z tytułem Championa Międzynarodowego. Int. Ch. FIORELLA z Nory Susła to miotowa siostra FRODA, nieduża, elegancka, o pięknej szacie w kolorze szarym. FIORELLA (wł. Grażyna Drewnowska) to matka rodzeństwa z hodowli Orli Las. Drugą championką była wspomniana już matka BUNGA, Int. Ch. Finnsky ALEXANDRA (wł. Ryszard Przybyt).To wspaniała suka, o cudownej, gęstej, niemal czarnej sierści. Najmłodsza i najmniej z tej trójki efektowna była Ch. Pl. JOWITA Dobry Rok (wł. Kaja Hawryńska),suka poprawna, elegancka, ale niezbyt obficie owłosiona. Sędzina długo zastanawiała się nad wyborem tej najpiękniejszej, bo wobec braku konkurentek z innych klas najlepsza z championek mogła być niemal pewna zdobycia tytułu Zwycięzcy Klubu. Ostatecznie decyzja zapadła i lokatę I, CWC oraz tytuł Zwycięzcy otrzymała Finnsky ALEXANDRA, II lokata dla FIORELLI, III dla JOWITY.

  Do porównania o tytuł Zwycięzcy Rasy stanęli FRUTTI, FIDES i ALEXANDRA. Młoda FIDES miała minimalne szanse na zwycięstwo, bo w przypadku długowłosych ras obfita szata stanowi bardzo istotny element oceny. Ponownie wybór był trudny, bo oba dorosłe psy reprezentują doskonały typ skye teriera. Tak FRUTTI jak i ALEXANDRA pochwalić się mogą sięgającą ziemi szatą, długą szyją, doskonałą górną i dolną linią. Pani Korpetta ponownie obejrzała psy w statyce statyce ruchu. Patrzenie na te efektowne i doskonałe psy było prawdziwą przyjemnością dla każdego znawcy rasy. Wreszcie wybór został dokonany - tytuł BOB przypadł FRUTTI-emu. Dla tego młodego, zaledwie dwuletniego psa zwycięstwo przy dość dużej stawce i silnej konkurencji było znaczącym sukcesem, doskonale wróżącym na przyszłość.

  Dwa miesiące później, 1 grudnia, miłośnicy skye terierów spotkali się na XXXVII Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu. Stawka nieliczna - zaledwie pięć egzemplarzy, niewiele w porównaniu z 29 zgłoszonymi do Poznania na Wystawę Europejską w 2000 roku. Tym razem zabrakło gości z zagranicy, nie pokazano też żadnego psa w klasie szczeniąt i młodzieży. We wszystkich klasach pojedyncze psy. Sędziowała pani Małgorzata Zakrzewska.

  W klasie pośredniej pojawił się BUNGO BAGINS Sirion. W czasie dwóch miesięcy nie zmienił się zbytnio. Sierść nieco mu urosła, ale wciąż nie wyglądał w pełni dojrzale. BUNGO zaprezentował się ładnie, choć na stole był odrobinę niesforny. Pani sędzina przyznała mu ocenę doskonałą i CWC.

  W klasie otwartej wystąpił Ch. Mł. FRUTTI z Kożuszek, który miał już w tym momencie tytuł Championa Polski. W Poznaniu FRUTTI był bardziej wypoczęty i dynamiczny niż w Warszawie, doskonale prezentował się w ruchu, ale podczas oględzin na stole okazywał pewne zniecierpliwienie. On również otrzymał CWC i wspaniały opis.

  Int. Ch. FRODO BAGGINS z Nory Susła nie miał konkurencji w klasie championów. Zaprezentował się bardzo dobrze, ale wydaje mi się, że podczas Wystawy Klubowej był w lepszej formie. FRODO uzyskał CWC i trzy psy stanęły do porównania o CACIB. Pani Zakrzewska szczególnie duży nacisk położyła na ocenę psów w ruchu. Werdykt zapadł po wykonaniu kilku "kółeczek" wokół przestronnego ringu. CACIB i tytuł Zwycięzcy Polski otrzymał FRUTTI, Res CACIB dla FRODA.

  Czteroletnia suka, szara ASTRA Grobez (wł. Roman Ziółek) została zaprezentowana w klasie otwartej. Zdecydowanie odstawała ona od reszty stawki za sprawą bardzo krótkiej i mało obfitej jak na skye teriera sierści, która nadawała jej niemal szczenięcy wygląd. Niestety nie wiem jaką ocenę otrzymała ta suczka, sędzina nie przyznała jej jednak CWC i nie poprosiła jej do porównania o CACIB.

  W klasie championów wystąpiła Finnsky ALEXANDRA i wobec braku konkurencji otrzymała CWC, CACIB i tytuł Zwyciężczyni Polski. Porównanie o BOB miało taki sam przebieg, jak podczas Wystawy Klubowej, ale tym razem sędzina miała ułatwione zadanie, bo ALEXANDRA wyraźnie nie chciała się ładnie zaprezentować. W ten sposób FRUTTI zdobył swoje szóste CWC w tym sezonie i szósty tytuł BOB w karierze. Był to bardzo udany sezon dla tego młodego psa: zdobył w nim "potrójną koronę" - Zwycięstwa Wystawy Championów, Klubu i Polski oraz Zwycięstwo Grupy. W roku 2003 FRUTTI spróbuje szczęścia na ringach zagranicznych.

  16 marca 2003 odbyła się XVIII Klubowa Wystawa Terierów i Czarnego Teriera Rosyjskiego . Jej organizacji podjął się stosunkowo "młody" oddział Związku Kynologicznego we Włocławku. Wystawa była zlokalizowana w bardzo ładnej i nowoczesnej hali i standardem przewyższała większość imprez podobnej rangi. Skye teriery zgłoszono w liczbie zaledwie czterech sztuk. Ich oceny podjęła się znana niemiecka sędzina z Dortmundu i hodowczyni westików z przydomkiem "Peppermint", pani Elke Ceper. Jedynym reprezentantem płci męskiej był wystawiony w klasie championów FRUTTI. Otrzymał ocenę doskonała i CWC oraz tytuł Zwycięzcy Klubu.

  W klasie pośredniej wystąpiła Młodzieżowa Zwyciężczyni Klubu z Warszawy - FIDES Orli Las. Suczka ta wydoroślała w czasie sześciu miesięcy, które minęły od jej poprzedniego sukcesu. Zaprezentowała się znakomicie, mnie urzekła zwłaszcza płynnym ruchem i nienagannie prostym grzbietem - cechą dość rzadko spotykaną u suk. Pani Ceper również doceniła FIDES przyznając jej ocenę doskonałą i CWC.

  Dwie suczki pokazano w klasie otwartej. Jedną z nich była FIORI Orli Las, siostra FIDES. Suczka ta zakwalifikowała się do finału derby dwulatków, zyskując uznanie w oczach sędziującej tę konkurencję pani Elżbiety Chwalibóg. Niestety na ringu skye nie miały tyle szczęścia. Otrzymała ocenę bardzo dobrą, prawdopodobnie z powodu minimalnej kulawizny, wywołanej podobno przez żrące działanie soli sypanej zimą na ulice Warszawy. Konkurentką FIORY była czteroletnia suczka - HOYA z Nory Susła (wł.Izabela Dębek). HOYA to szara suka, raczej drobna i niezbyt mocno obrośnięta, ale o doskonałym ruchu. Uzyskała lokatę I, ocenę doskonałą i CWC. W porównaniu o tytuł Zwyciężczyni Klubu uległa jednak znacznie młodszej od siebie FIDES.

  W porównaniu o Zwycięstwo Rasy spotkali się FRUTTI i FIDES. Tytuł BOB przypadł suczce, dość niespodziewanie, ale chyba zasłużenie, bo FRUTTI nie wykazał się w ringu należytym zapałem i dynamicznym ruchem. Ten znaczący sukces bardzo ucieszył znaną wystawczynię i hodowczynię skye terierów - panią Małgorzatę Asman, która prezentowała FIDES w ringu.

  Oba zwycięskie psy zostały później zaprezentowane w ringu honorowym, ponieważ organizatorzy wystawy przeprowadzili dwa wybory BIS: BIS "A" dla Zwycięzców Ras i BIS "B" dla psów z tytułem Rezerwowego Zwycięzcy Rasy. Na ringu honorowym FRUTTI zaprezentował się bardzo dobrze, dzięki czemu znalazł się wśród dziesięciu najlepszych psów BIS-a "B". FIDES również pokazała się z jak najlepszej strony, ale nie awansowała do finału w BIS-ie "A", gdyż młode skye teriery nie obrośnięte jeszcze długą do ziemi sierścią, nie są dostatecznie efektowne, by pokonać liczna konkurencję. Nie bez znaczenia jest fakt, że BIS "A" był silniej i liczniej obsadzony od BIS-a "B".

  Ogólnie wystawa we Włocławku zrobiła na mnie doskonałe wrażenie i zapisała się w mojej pamięci jako dobrze zorganizowana i ze wszech miar udana wystawa klubowa.