Kontakt   Skróty   Linki  
 
 
Home
Pochodzenie rasy
Opis rasy
Standard skye
Hodowle
Rodowody
Artykuły o skye
Pielegnacja skye
Wybor szczeniaka
Foto album
Wystawy
Lista dyskusyjna
 
 
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 
Najlepiej oglądać w 
rozdzielczości 1024x768
 
 
Dwumiesięcznik Kynologiczny ASKO
 
 

SKYE TERRIERY
na wystawach w Lesznie, Katowicach, Łodzi i Zakopanem
Kaja Hawryńska

 
Leszno

  W dniu 17.02.2002 r.na Leszczyńskiej Wystawie Championów do oceny stanęły zaledwie dwa skye. Pierwszy z nich to Ch. Mł. Zw. Kl. Mł. FRUTTI z Kożuszek (wł. Kaja Hawryńska). Pies ten pomimo młodego wieku - 1,5 roku był już bardzo "męski" i obficie porośnięty sierścią w miłym dla oka, kremowym kolorze. Drugi zgłoszony skye przyjechał do Leszna z Niemiec. To szara suczka, rówieśniczka FRUTTIEGO, również Ch. Mł. - Briliant Whispers MISS MONEY PENNY (wł. Katherina Bensmann). Bardzo proporcjonalna, ale jeszcze "dziecinna", porośnięta sierścią doskonałą w gatunku, ale niezbyt długą.
  Sędzia pan Wojciech Myszkowski obu psom przyznał CWC i Zwycięstwo Wystawy. W porównaniu o Zywcięstwo Rasy zwyciężył FRUTTI. Podczas wyborów Najlepszego Psa w grupie nie został jednak doceniony.

Katowice

   Na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Katowicach stawka skye terierów większa, bo licząca sześć egzemplarzy. Arbitrem był pan Marek Trębala. W klasie młodzieży psów wystąpił BILBO BAGGINS Sirion (wł. Jadwiga Katra-Sobota). Jest to ładny, obficie porośnięty pies w kolorze szarym. Dobre proporcje i ruch, lecz piesek nie bardzo chciał się wystawiać. BILBO otrzymał ocenę doskonałą i Zw. Mł.

  Do klasy pośredniej zgłoszono dwa psy: znanego już z Leszna FRUTTIEGO oraz nieco odeń starszego ARGUSA Dimetrodon (wł. Grażyna Sosna). Oba psy kremowe, ale poza tym bardzo się od siebie różniące. FRUTTI, choć młodszy, znacznie większy, bardziej efektowny i o wyraźniejszym piętnie płci. Oba psy uzyskały oceny doskonałe, zwycięstwo klasy i CWC dla FRUTTIEGO.

  W klasie otwartej tylko jeden pies - dwuletni ANTEUSZ Szlakówka (wł. Ryszard Szlak). Również jasny, średniej wielkości o dobrym ruchu i proporcjach, mógłby mieć bardziej stabilny grzbiet. Otrzymuje ocenę doskonałą i CWC.

  Jedyny w klasie championów jest Mł. Ch., Ch. Pl. ARES Starla (wł. Marta Kasińska - Caputa). Pies niemal czarny, o pięknym sięgającym ziemi włosie. Dość duży, efektowny, ale i jego grzbiet jest nieco "miękki". ARES otrzymał CWC i trzej zwycięzcy stanęli do porównania. Po krótkim wahaniu sędziego wszystko już jasne - tytuł Najlepszego Psa w Rasie i CACIB otrzymał ARES. Res. CACIB przypadł w udziale FRUTTIEMU z Kożuszek.

  Jedyna zgłoszona do Katowic suka to "psia gwiazda". Młodzieżowa Zwyciężczyni Europy FLANAGAN XCLAMATION (wł. Robert Kanas) przyjechała do Katowic ze Słowacji. Jest to piękna kremowa suka, o cudownej, niezwykle długiej sierści, znakomita w ruchu, proporcjonalna. Jeśli można jej coś zarzucić, to tylko duży jak na sukę rozmiar. W Katowicach XCLAMATION wystawiana była w klasie otwartej. Zdobyła CWC, CACIB i wygrała z ARESEM porównanie o BOB, czym poprawiła swoje zeszłoroczne osiągnięcie z Katowic, kiedy to w porównaniu o Zwycięstwo Rasy ustąpić musiała Int. Ch. WODANOWI z Hubertówki.

Łódź

  W maju, w słonecznej jak zwykle Łodzi skye sędziował pan Andras Korozs z Węgier. Stawka znowu niewielka - sześć sztuk, tym razem z przewagą suk. W klasie pośredniej FRUTTI z Kożuszek. W ciągu dwóch miesięcy, które minęły od czasu ostatniej wystawy FRUTTI wydoroślał, zmężniał, sierść mu urosła. Węgierski arbiter przyznał mu CWC. W klasie otwartej znowu tylko jeden pies - JULIO Dobry Rok (wł. Czesława Kachlicka) - zeszłoroczny zwycięzca BOG z Łodzi. To bardzo ładny płowy skye, nieduży, o pięknej sierści, doskonały w ruchu i postawie. Pan Korozs przyznał mu CWC i poprosił oba psy do porównania o CACIB. Zadanie miał niełatwe, bo oba psy to wspaniałe samce, bardzo efektowne, o idealnie prostych grzbietach, długich szyjach i pięknie kontrastujących z kremowym kolorem sierści czarnych uszach. Wreszcie zwycięzca został wybrany - CACIB otrzymał FRUTTI. JULIO zadowolić się musiał Res. CACIB-em.

  Wystawiana w klasie szczeniąt śliczna grafitowa suczka FIORI Orli Las (wł. Lilianna Wroczyńska-Stępińska) otrzymała ocenę wielce obiecującą.

  W klasie młodzieży półsiostra FRUTTIEGO kremowa GRETA z Kożuszek (wł. Dorota Korbel) zdobyła swoje pierwsze Zwycięstwo Młodzieży. Jest to ładna kremowa suczka o dobrych proporcjach, niezbyt mocno obrośnięta.

  W klasie otwartej ALANA Starla (wł. Maria Szade) miotowa siostra ARESA. Dosyć duża, beżowa, poprawna, ale mało efektowna. Otrzymała ocenę doskonałą i CWC.

  Jedyną championką na łódzkiej wystawie była JOWITA Dobry Rok (wł. Kaja Hawryńska). Ta elegancka szara suka zdobyła CACIB w Łodzi w zeszłym roku. Tym razem rodzinne miasto znowu okazało się dla niej szczęśliwe - po uzyskaniu CWC pokonała ALANĘ w porównaniu o CACIB i tytuł Najlepszej Suki w Rasie. Do porównania o tytuł BOB stanęły FRUTTI, GRETA i JOWITA. Zwycięstwo Rasy przypadło FRUTTIEMU.

  Na Ringu Honorowym JOWITA zadebiutowała w konkursie Młodego Prezentera. Jej handlerką była Kasia Przybyt. Wywalczyły razem I lokatę w grupie starszej. W popołudniowych finałach startował FRUTTI - bez powodzenia.

Zakopane

  Tegoroczna jubileuszowa, bo XXXV wystawa psów w Zakopanem przywitała wystawców wspaniałą pogodą, miłą niespodzianką po zeszłorocznej ulewie. Sędziował pan Andrzej Jędrasiak. Stawka skye mała - zaledwie trzy egzemplarze. W klasie pośredniej FRUTTI, w otwartej ARGUS Dimetrodon. Jedyna suka - Ch. JOWITA Dobry Rok. ARGUS wydoroślał przez pięć miesięcy, otrzymał CWC, ale w porównaniu uległ FRUTTIEMU. JOWITA otrzymała tytuł Najlepszej Suki w Rasie i CWC, BOB dla FRUTTIEGO. Tym razem FRUTTI miał szczęście - podczas wyborów Zwycięzców Grup pan Jędrasiak wybrał go najlepszym terierem.

  Na zakończenie swojej relacji mogę tylko wyrazić żal, że piękna i oryginalna rasa, jaką jest skye terier, jest w naszym kraju tak mało znana. Skye to nietuzinkowe psy, których posiadanie dostarcza ogromnej satysfakcji. Nigdy nie były rasą liczną, ale w wielu krajach ( w Polsce także) mają swoich zagorzałych zwolenników.